הקומבינציה המושלמת לניתוח אף: השיטה הפתוחה והפיאזו

הקומבינציה של השיטה הפתוחה והפיאזו, בידיו של מנתח מנוסה ומיומן, מאפשרת לבצע ניתוח אף בצורה הטובה ביותר, עם מינימום סיבוכים ומקסימום תוצאה

ניתוח אף אסתטי בא לשפר את המראה של האף, ובמידה והוא משולב עם ניתוח מחיצה, הוא גם מונע ומשפר בעיות בנשימה.
מראה האף נקבע בעיקר על ידי עצמות האף והסחוסים, אשר קובעים את גודלו, רוחבו, התבלטותו וסלידתו של האף. במהלך ניתוח האף, העצמות והסחוסים עוברים עיצוב מחדש במטרה לשפר את המראה, ללא פגיעה חיצונית בעור.

אילו שיטות קיימות לניתוח אף?

קיימות שתי שיטות עיקריות לביצוע הניתוח: השיטה הפתוחה והשיטה הסגורה. בשיטה הסגורה הניתוח מבוצע דרך חתכים הנחבאים בתוך האף. החסרונות הם בכך ששדה הראייה של המנתח קטן יותר ומבחינה טכנית המנתח מוגבל בפעולות שהוא מסוגל לבצע לעיצוב הסחוסים. בשיטה הפתוחה הניתוח מבוצע דרך חתך בקולומלה (העור שבין הנחיריים). החיסרון הוא בקיום הצלקת החיצונית אשר נראית לעין לתקופה קצרה. השיטה הפתוחה מאפשרת גם את השימוש בפיאזו.

מהם היתרונות של השיטה הפתוחה?

השיטה הפתוחה היא השיטה הנפוצה בעולם (למרות שבישראל מעטים הרופאים המבצעים אותה). בשיטה זאת המנתח רואה את כל מה שהוא עושה בצורה הטובה ביותר. היתרונות, מעבר לחשיפה טובה יותר ושליטה טובה יותר של המנתח, הם ב-"סל כלים" גדול יותר המאפשר למנתח מרווח פעילות עצום. ניתן לשלוט באופן מוחלט באורך ורוחב הסחוסים ואף להאריך או לעבות אותם במידת הצורך. ניתן לשלוט גם בזויות ובמנח של הסחוסים ולעצב אותם באמצעות תפרים, וניתן לוודא סימטריה מוחלטת שלהם בסוף הניתוח.
החתך בקולומלה (העור ש"נופל" מטה בין הנחיריים) בניתוח הפתוח מאפשר גם להקטין ולקצר את הקולומלה על ידי הסרת העור העודף.
בנוסף, בשיטה הפתוחה מאד נוח ופשוט יחסית לבצע גם את הניתוח הרפואי של יישור המחיצה, וגם לקחת סחוסים לחיזוקים ותוספות במידת הצורך. מקרים מורכבים כמו תיקונים או שחזורים של חלקים באף מבוצעים בעיקר בשיטה זאת.
יתרון נוסף וחדש יחסית של השיטה הפתוחה הוא בכך שהיא מאפשרת את השימוש בפיאזו. החיסרון העיקרי בשיטה הפתוחה הוא שמשך הניתוח ארוך יותר וכתוצאה מכך עלותו גבוהה יותר.

מהו הפיאזו?


Image

במהלך מאה השנים האחרונות מבוצעים ניתוחי האף באמצעות שבירת עצמות האף עם פטיש ואיזמל. פעולה זו דורשת כוח, ויחד עם הפעלת הכוח העדינות והשליטה של המנתח נפגעות. לאחרונה, פותח מכשור חשמלי מתקדם, אשר מאפשר לבצע את החתכים בעצמות באמצעות מסור חשמלי קטן ועדין, ובכך יש שליטה מלאה בעיצוב העצמות, ונמנעים כל אותם הסיבוכים אשר מקורם בשבר בלתי מבוקר.
לפיאזו אפשרויות רבות ומגוונות, כמו שיוף, קידוח ועוד, ולכולם משותפת העדינות והשליטה המבוקרת של המנתח בתהליך.
יתרון נוסף של הפיאזו נובע מעדינותו, הגורמת להפחתה משמעותית בשטפי הדם ובנפיחות לאחר הניתוח.
החסרונות היחידים של המכשור המתקדם הם עלותו והעובדה שהוא מאריך מעט את משך הניתוח.