הזרקת בוטוקס

מידע כללי

בוטוקס הוא תכשיר של בוטולינום טוקסין- חלבון המופק בטכנולוגיות מתקדמות ונמצא בשימוש שנים רבות לצרכים רפואיים. הוא מאושר למעלה מ-10 שנים לטיפול אסתטי בקמטים. הבוטולינום טוקסין פועל ע"י החלשת שרירים, ובכך הוא מקטין את התכווצות שרירי ההבעה בפנים הגורמים לקמטים הדינמיים.  הטיפול מביא לשיפור במצב הקמטים ולמניעת החמרה עתידית.  לעיתים קרובות, בעיקר כאשר מדובר בקמט עמוק הקיים שנים רבות, יש צורך בשילוב של הבוטוקס עם חומר מילוי (חומצה היאלורונית) לקבלת תוצאה אופטימלית. תהליך ההזרקה פשוט וקל.  הוא כרוך בהזרקת כמות קטנה של חומר במספר נקודות באמצעות מחט דקיקה ברמת דיוק גבוהה.  הכאב הכרוך בטיפול הוא מינימלי, ובד"כ אינו מצריך הרדמה מקומית. התוצאה מתחילה להיראות מספר ימים לאחר הטיפול, ומגיעה לשיאה תוך שבוע-שבועיים.  ההשפעה תלויה במיקום ההזרקה, ונמשכת בממוצע 3-4 חודשים.

לפני ואחרי הטיפול

לפני הטיפול

אין צורך בהיערכות כלשהי לקראת הטיפול, פרט להסרת האיפור מאיזורי ההזרקה. במידה ואת מעוניינת בהרדמה מקומית ע"י משחה מאלחשת (EMLA), יש לציין זאת בזמן קביעת הפגישה.  היות ויש צורך בהמתנה של כשעה עם המשחה על הפנים, יש להגיע מוקדם יותר למפגש או לחלופין למרוח את המשחה בבית (עם ניילון נצמד מעל) כשעה טרם הפגישה.

לאחר הטיפול

הטיפול מלווה לעיתים באדמומיות באיזורים המוזרקים, בשטפי-דם קטנים מתחת לעור (סימנים כחולים), ובכאב ראש קל. במשך 24 השעות הראשונות לאחר הטיפול אין לבצע פעילות פיזית מאומצת ואין לשתות אלכוהול. אין לשפשף את המקום או לעשות מסאז'. קירור מקומי עוזר להפחית את הסיכויים לשטפי-דם, וניתן להסתירם עם מייק-אפ.

טיפול חוזר

לשימור עקבי של התוצאות יש לחזור על הטיפולים לפחות 2-3 פעמים בשנה.

סיכונים וסיבוכים

הסיבוכים הכרוכים בטיפול בבוטוקס נדירים ביותר, וקשורים בשיתוק השרירים במקום המוזרק (לדוגמא- סגירה בלתי שלמה של העין בעקבות הזרקה סביב העין).  היות והשפעת החומר חולפת, גם הסיבוכים חולפים תוך חודשים בודדים. תיתכן אסימטריה בעקבות ההזרקה- דבר הניתן לתיקון בהזרקה נוספת כעבור שבועיים. נפילה קלה של הגבות היא פועל יוצא של שיתוק שרירי המצח ואין מדובר בסיבוך.