הצמדת אוזניים

מידע כללי

הצמדת אוזניים הוא ניתוח קוסמטי אשר משפר את מראה האוזן הבולטת. הוא אינו קשור לשמיעה ואינו יכול לפגוע בה בשם דרך. השינוי מבוצע בעיקר ע"י עיצוב הסחוס של האוזן. בחלק המרכזי של האוזן, הבלט נובע לרוב מסחוס גדול, והשיפור נעשה ע"י הקטנה שלו. בחלק העליון של האוזן הבלט נגרם מחוסר קיפול של הסחוס, והשיפור נעשה ע"י קיפול הסחוס עם תפרים פנימיים. במקרים הקלים, הצמדת האוזן ניתנת לביצוע ע"י תפרים בלבד, ואז לא מתבצעים חתכים משמעותיים ונחסכות צלקות. במקרים המורכבים יותר, בהם יש צורך בכריתת סחוס, נותרת צלקת בחלק הפנימי של האוזן. הצמדת אוזניים הוא הניתוח הקוסמטי היחיד אשר מבוצע בילדים, כאשר הגיל המינימלי הוא גיל 6 שנים. ההצדקה במקרים אלו היא בעיה חברתית המפריעה לילד בתפקוד היומיומי.

לפני ואחרי הניתוח

לפני הניתוח

במבוגרים הניתוח נעשה בהרדמה מקומית בלבד, ואינו דורש הערכות מיוחדת. ילדים מנותחים תחת הרדמה כללית, באשפוז יום. יש להפסיק את נטילת כל התרופות ה"טבעיות" ותוספי המזון (עשויים לגרום לדימומים) ואת מדללי הדם (כגון אספירין). יש להצטייד בנוגדי כאבי (מומלץ אופטלגין), ובאנטיביוטיקה.

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח הראש כולו חבוש עם אגד אלסטי למשך יומיים. לאחר יומיים החבישה מוסרת, וניתן להתקלח ולחזור לפעילות רגילה. האוזניים אדומות ונפוחות עד כשבוע לאחר הניתוח.

סיכונים וסיבוכים

סיבוכים אפשריים הם דימום או זיהום, פתיחת תפרים, צלקות היפרטרופיות ואסימטריה. במידה ותפר פנימי נקרע, ניתן לרוב לשים תפר חדש תחת הרדמה מקומית (למעט בילדים קטנים).