הזרקת חומרי מילוי

מידע כללי

חומצה היאלורונית היא חומר טבעי הנמצא בגוף האדם והיא אחד מהמרכיבים העיקריים של שכבת העור העמוקה (ביחד עם קולגן וסיבים אלסטיים).  עם הזדקנות העור, כמות ואיכות מרכיבי העור יורדת בהדרגה, דבר המביא, יחד עם גורמים רבים נוספים, לסימני הזדקנות הפנים, ובייחוד להופעת קמטים. החומר המוזרק הוא חומצה היאלורונית המיוצרת בתהליך סינטטי, וזהה כמעט לחלוטין לחומר הטבעי, וכך נמנעות כמעט לחלוטין תגובות אלרגיות להזרקה. תהליך ההזרקה פשוט וקל. הוא כרוך בהזרקת כמות קטנה של חומר במספר נקודות באמצעות מחט דקיקה ברמת דיוק גבוהה.  לעיתים נעשה שימוש בקנולה- צינורית דקיקה המוחדרת מתחת לעור וגורמת נזק קטן יותר לרקמות.  הג'ל המוזרק מכיל חומר הרדמה מקומית והכאב הכרוך בטיפול הוא מינימלי, ובד"כ אינו מצריך הרדמה מקומית. התוצאה מתקבלת באופן מיידי, אך היא עשויה להיראות מעט מוגזמת, בשל הבצקת והנפיחות הכרוכים בטיפול, אשר חולפים תוך ימים בודדים.  ההשפעה תלויה במיקום ההזרקה, ונמשכת בממוצע 6-12 חודשים.  

לפני ואחרי הטיפול

לפני הטיפול:

אין צורך בהיערכות כלשהי לקראת הטיפול, פרט להסרת האיפור מאיזורי ההזרקה. במידה ואת מעוניינת בהרדמה מקומית ע"י משחה מאלחשת (EMLA), יש לציין זאת בזמן קביעת הפגישה.  היות ויש צורך בהמתנה של כשעה עם המשחה על הפנים, יש להגיע מוקדם יותר למפגש או לחלופין למרוח את המשחה בבית (עם ניילון נצמד מעל) כשעה טרם הפגישה.

לאחר הטיפול:

הטיפול מלווה לעיתים בנפיחות מקומית, אדמומיות באיזורים המוזרקים ושטפי-דם קטנים מתחת לעור (סימנים כחולים). במשך 24 השעות הראשונות לאחר הטיפול אין לבצע פעילות פיזית מאומצת ואין לשתות אלכוהול. קירור מקומי עוזר להפחית את הסיכויים לשטפי-דם, וניתן להסתירם עם מייק-אפ.

טיפול חוזר:

לשימור עקבי של התוצאות יש לחזור על הטיפולים לפחות פעם בשנה.

סיכונים וסיבוכים

הסיבוכים הכרוכים בטיפול בחומצה היאלורונית נדירים ביותר וכוללים זיהום מקומי, נזק מקומי לעור והופעת גושים קטנים תת-עוריים. בכאחד לאלפיים מקרים של הזרקת חומצה היאלורונית מופיעה תגובה אלרגית, הדורשת טיפול בסטרואידים ובמקרים קיצוניים אשפוז בבית חולים. תיתכן אסימטריה בעקבות ההזרקה- דבר הניתן לתיקון בהזרקה נוספת כעבור שבועיים.