ניתוח עפעפיים

מידע כללי

הזדקנות העפעפיים כוללת היווצרות של עודפי עור ושומן בעפעפיים העליונים והתחתונים. חלק מעודפי העור בעפעפיים העליונים (ולעיתים נדירות כולו) נובע מצניחת הגבות.
ניתוח עפעפיים אינו גורם לשינוי במנח הגבות, לא מוריד אותן ובוודאי שלא מעלה אותן, והעלאת הגבות כרוכה בניתוח נפרד של הרמת גבות או הרמת מצח.

Image
הצלקת
Image
איזור כריתת עודף העור
Image
עודף עור בעפעף העליון

בעפעפיים העליונים עיקר הבעיה היא עודפי עור, ובמידה פחותה עודפי שומן, והניתוח מתמקד בהסרת עודפי העור.

Image
הצלקת
Image
איזור כריתת השומן
Image
עודף שומן בעפעף התחתון

בעפעפיים התחתונים עיקר הבעיה היא עודפי שומן (שקיות), ובמידה פחותה עודפי עור (קמטוטים), והניתוח מטפל בעיקר בשומנים, ובמידה פחותה בהסרת עודפי עור.

לפני ואחרי ניתוח

לפני הניתוח

עישון מעלה את שיעור הסיבוכים בצורה משמעותית, ומומלץ להפסיק לעשן לפחות כחודשיים לפני הניתוח. יש להפסיק את נטילת כל התרופות ה"טבעיות" ותוספי המזון (עשויים לגרום לדימומים) ואת מדללי הדם (כגון אספירין).
יש להצטייד במשחה ובטיפות אנטיביוטיות ובנוגדי כאב כגון אקמול או אופטלגין.

לאחר הניתוח

בימים הראשונים לאחר הניתוח קיימת נפיחות ניכרת של העפעפיים העליונים והתחתונים (גם כאשר מבוצע ניתוח רק בעליונים) עם שטפי דם משמעותיים.

Image
מראה התפרים
Image
שלושה ימים לאחר הניתוח

ניתן להשתמש בארניקה (תכשיר הומאופטי להפחתת שטפי דם)
הסרת התפרים מתבצעת לאחר כ-5 ימים.
לאחר כשבוע עדיין קיימים שטפי דם ניכרים, אך ניתן להסתירם עם מייק-אפ.
העפעפיים מעט נפוחים והצלקות נראות לעין עד כחודשיים לאחר הניתוח.

Image

סיכונים וסיבוכים

שיעור הסיבוכים בניתוח עפעפיים עליונים הוא מזערי, ואינו כולל נזקים קבועים. סיבוכים אפשריים הם דימום או זיהום, פתיחת תפרים, צלקות היפרטרופיות ואסימטריה.
שיעור הסיבוכים בניתוח עפעפיים תחתונים גבוה יותר בצורה משמעותית, וכולל בין היתר יובש בעין או דמעת (במקרים חמורים נזק לקרנית ולראיה), בצקות ממושכות, אקטופיון (משיכה מטה של העפעף) וצורך בניתוח משלים.

תמונות לפני ואחרי